A intrat în vigoare Codul roșu de ploi torențiale. Ro-Alert: „Evitați deplasările”. Copaci căzuți și mașini avariate în mai multe orașe

A intrat în vigoare Codul roșu de ploi torențiale. Ro-Alert: „Evitați deplasările”. Copaci căzuți și mașini avariate în mai multe orașe

Codul roșu de ploi torențiale și abundente care va afecta o arie extinsă a țării al ANM a intrat în vigoare, marți seară la ora 21.00, și este valabil până miercuri, ora 15.00. În șapte localități din șapte județe și în București au fost efecte din cauza vremii, iar pompierii au intervenit ca să evacueze apa dintr-un subsol și o curte, să îndepărteze elemente de construcție de la un imobil și să înlăture 14 copaci și un stâlp de electricitate, fiind avariate opt mașini, potrivit IGSU. Anterior, primarul interimar al Capitalei Stelian Bujduveanu i-a îndemnat pe bucureşteni să evite miercuri deplasările, mai ales în zonele aglomerate şi în cele inundabile.

Citeste mai mult

Cum ti s-a parut aceasta stire?

Acoperire in alte surse

Identifica daca acelasi eveniment a fost relatat si de alte publicatii.

E gratuit. Serios.
Cont gratuit, fără card, fără abonament. Îți faci cont într-un minut și îl folosești cât vrei. Nimic ascuns.